Kuchnia prowansalska

Styl ten najczęściej kojarzy nam się ze śródziemnomorskim klimatem południowo – wschodniej części Francji. Duża ilość światła, jasne pomieszczenia, łagodne wnętrza wprawiające w dobry nastrój oraz jedna z najbardziej charakterystycznych roślin – lawenda to tylko jedne z wielu cech jakie na myśl przywodzi kuchnia w stylu prowansalskim. Czym jeszcze się charakteryzuje?
Kuchnie prowansalskie są podobne do kuchni rustykalnych, a niektóre źródła podają nawet, że są one ich odmianą. Wspólną cechą obu tych stylów jest niewątpliwie tworzenie atmosfery domowego ciepła. Istotą stylu prowansalskiego jest odwołanie się do romantycznego klimatu francuskich wsi, gdzie pomieszczenie przepełnione jest światłem i zapachem polnych ziół. Celem tego stylu jest stworzenie pomieszczenia komfortowego, oderwanego od codzienności, innego niż wszystkie.
Do aranżacji kuchni świetnie pasować będą meble solidne, o prostej formie, szczególnie w kolorze białym lub innym jasnym (np. delikatny błękit lub zieleń). Nie należy się martwić zbyt małą ilością szafek – to nie styl nowoczesny w którym wszystko musi mieć swoje miejsce. Stojący na blacie toster, chlebak czy dzbanek nie będzie w niczym przeszkadzał. To zupełnie dozwolone i nie należy zachowywać sterylnej przestrzeni na blacie, zwłaszcza jeśli te przedmioty wpisują się w aranżację. Meble które wybierzemy do kuchni powinny mieć swój charakter, zwykłe i proste pozbawione są bowiem wyrazistości. Aby nadać niecodziennego wyglądu meblom, stosuje się takie techniki jak ługowanie (wybielanie drewna), przecieranie lub bejcowanie (nadanie innego koloru lub odświeżenie obecnego) frontów.

Kuchnia prowansalska na powyższym zdjęciu jest bardzo ciepła i tworzy sielankowy klimat. Głównie za sprawą jasnej barwy ścian a także dużej ilości ozdób. Są one w wielu miejscach ale co najważniejsze – nie odnosi się tu wrażenia przepychu, nadmiaru. Grunt to umiar i tą zasadą powinniśmy się kierować.
W miejscu nad kuchenką widoczne są kafelki z motywem pięknej łąki. Ciekawy efekt może stworzyć także tapeta położona w tym samym miejscu lub nad blatem, szczególnie jeśli będzie ona w motyw polnych ziół lub samej lawendy (która jest jednym z symboli Prowansji). Jest to rozwiązanie oryginalne i może być stworzyć bardzo ciekawe wrażenie.
Kuchnie prowansalskie utrzymane są w stonowanych, jasnych barwach. Kolorystyka tego stylu to przeważnie łagodne pastele. Do palety barw prowansalskich należy zaliczyć: odcienie żółci, beżu, delikatnego różu, wrzosu czy błękitu.
Jeśli chodzi o stylowe dodatki – kuchnia w stylu prowansalskim wręcz je uwielbia! Kompozycje suszonych bukietów polnych ziół, ułożonych w ceramicznych lub wiklinowych wazonach będą świetnym dopełnieniem stylizacji, podobnie jak inne ceramiczne naczynia czy doniczki w motyw florystyczny. Dodatkowo możemy zainwestować również w zasłony w kwiaty czy podkładki pod kubki. Ale stylowe mogą być nie tylko dodatki lecz także rzeczy codziennego użytku – chociażby cukierniczka czy zegar ścienny z ilustracją lawendy.
Prowansja to także świetnej jakości wina, których nie może zabraknąć w naszej kuchni. Ozdobne karafki w kolorze butelkowej zieleni na specjalnym stojaku z całą pewnością będą się prezentować elegancko i kusząco.
Jeśli nie zdecydujemy się na świeżą lawendę, warto postawić chociaż na własną hodowlę ziół – nie dość, że wzbogacą one wizerunek kuchni, dodatkowo będą wzbogacać przyrządzane w niej posiłki. Do polecanych ziół można zaliczyć: bazylię, oregano czy lubczyk.
Jeśli planujemy urządzić kuchnię z jadalnią z pewnością sprawdzi się w niej solidny stół, najlepiej okrągły z przepięknym obrusem. Może być w motyw polnych ziół lub gładki, za to w pastelowym odcieniu wrzosu lub delikatnej zieleni. Postawiony na nim wazon pełen lawendy lub polnych kwiatów z pewnością będzie się idealnie komponował.
Styl prowansalski to na pewno dobry wybór dla osób ceniących sobie jasne, pełne światła i ciepła pomieszczenia. Przytulny klimat tych kuchni wprawia w nastrój i chęć do gotowania, zapach ziół przypomina o pięknych łąkach Prowansji, a małe dodatki oprócz spełniania swoich funkcji, dodatkowo cieszą oko i dopełniają całą aranżację.