Kuchnia angielska

Kuchnia w stylu angielskim cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców całej Europy. Coś co widoczne jest wyraźnie na pierwszy rzut oka to na pewno duża ilość światła i jasne kolory. Niezwykłe połączenie elegancji i dobrego tonu ze zwykłym, przytulnym i ciepłym pomieszczeniem. Zastosowane w niej proste wzory i kształty to tylko nieliczne z jej charakterystycznych cech. Co zatem sprawia, że jest tak chętnie wybierana? I jak powinna wyglądać kuchnia angielska z prawdziwego zdarzenia?
Przede wszystkim – kuchnie angielskie sprawdzą się tylko i wyłącznie w miejscu o dużej powierzchni. Przestronność to jej cecha, której oczywiście nie da się uzyskać na małym metrażu. W kuchni tej powinien być dostatecznie duży dopływ światła dziennego (duża ilość okien), a ustawione w niej meble powinny tworzyć jedną wspólną całość – jeden ciąg.
Kuchnia w stylu angielskim to na przykład ta, która przedstawiona jest na powyższym zdjęciu. Cechuje ją połączenie nowoczesności z tradycją. Jednak brak w niej jednak charakterystycznej dla stylu nowoczesnego surowości i prostoty mebli, wręcz przeciwnie – meble są jasne, duże i pojemne, oraz zdobione. Wszelkiego typu ozdobne rączki i uchwyty, rzeźbione ornamenty, pilastry, frezowania są wyznacznikami tego stylu. Kuchnia angielska dąży w kierunku ciepłej i przytulnej atmosfery dlatego tak ważne jest zachowanie w niej małych, na ogół niepozornych detali wpływających na jej ogólny wizerunek. Czasem nawet niewielka zmiana wystroju – niewielki dodatek – może robić dużą różnicę w odbierze tego pomieszczenia. Nie można jednak mówić, że kuchnia ta jest niepraktyczna – szafki na ogół posiadają dużą liczbę szuflad i innych ukrytych schowków co wpływa na jej funkcjonalność.
Aby dodać kuchni uroku często stosuje się kafle . Na zdjęciu widoczne są kafle w niewielkie wzory, jednak zastosowanie innych – na przykład w kwiaty lub owoce może dać nam o wiele ciekawszy efekt, oczywiście jeśli będą współgrać z resztą dodatków jakie do kuchni angielskiej dobierzemy. Gliniane wazony, naczynia lub porcelanowe zastawy będą piękną ale także użyteczną ozdobą zwłaszcza jeśli będą wybrane „z głową”. Jeśli postawimy na kwieciste kafle lepiej jest wybrać stonowany zestaw naczyń, jeśli jest odwrotnie – śmiało można wybrać zastawę w małe lub duże motywy kwiatowe, mogą być to także motywy zwierzęce np. ptaki. Kawa zaparzona w ślicznej, stylowej filiżance na pewno smakuje lepiej!
Oprócz zastawy kluczowym dodatkiem są tu wszelkiego rodzaju tkaniny i materiały. Panuje tu dowolność łączenia wzorów takich jak paski, kratka czy kwiatki. Wszystko jest dozwolone! Kolorowe zasłonki, obrazy czy chociażby zwykła, jednak kolorowa i „inna niż wszystkie” łapka kuchenna dodadzą pomieszczeniu trochę życia. Kluczowym elementem wyposażenia, nieprzydatnym do gotowania jednak uzupełniającym wnętrze są kwiaty. Duża ich ilość tworzy nastrój romantyczny i relaksujący. Przecież nie bez powodu mówi się, że zieleń uspokaja. Dobrze jest znaleźć im stałe miejsce w którym będą się ładnie prezentować.
Wszelkie sprzęty AGD wcale nie muszą być schowane czy zabudowane. Po to wstawia się do pomieszczenia masywne meble o dużych blatach, aby pomieściły rzeczy codziennego użytku takie jak ekspres czy czajnik.
Kuchnie angielskie są bardzo charakterystyczne, wyraziste i rozpoznawalne. Duże pomieszczenie w którym nie brak światła powinno posiadać – oprócz jasnych mebli – także jasne ściany. Paleta kolorów dla tego stylu to: biały, waniliowy, jasny beż, maślany, delikatny żółty czy ecru. Można je oczywiście przełamać ciekawym dodatkiem np. blatem w ciemniejszym kolorze (proponowany brąz) jednak nie należy przesadzać. Lepiej kierować się zasadą: im jaśniej tym lepiej. Jeśli chodzi o podłogę – można na niej zastosować płytki ceramiczne, ozdobny parkiet, naturalne drewno czy po prostu – panele które będą je imitować. Ważne jest jednak, żeby dobrać jej odcień. Zbyt jasna może się zlewać z meblami, zbyt ciemna może nadać kuchni zbyt ponurego tonu.
Niekiedy można spotkać informacje, ze kuchnia angielska musi koniecznie posiadać wyspę. Warto zastanowić się na spokojnie i przemyśleć wszystkie „za” i wszystkie „przeciw”. Wyspa w kuchni na pewno czyni ją inną, niebanalną i nieszablonową. Możemy być pewni zazdrosnych spojrzeń znajomych. Jednak należy liczyć się z tym, że budując na środku naszej kuchni wyspę odbieramy jej trochę przestrzeni. Czasami lepszym rozwiązaniem może okazać się postawienie w to miejsce stylowego stołu i krzeseł, zamieniając tym samym wyspę na jadalnię. To rozwiązanie może okazać się o wiele bardziej funkcjonalne.
Podsumowując – kuchnie w stylu angielskim są tak często wybierane ponieważ są kuchniami niecodziennymi. Jasne ściany, jasne meble czynią te pomieszczenia żywymi i takimi w którym aż chce się przebywać i przygotowywać rzeczy tak przyziemne jak codzienne posiłki. Odpowiedni nastrój tworzony za pomocą delikatnych, stylowych dodatków, duża ilość roślin, piękna, zdobiona, porcelanowa zastawa tworzą rzeczywiście typowo angielski klimat. Pomieszczenie to jest tzw. połączeniem idealnym, ponieważ jest zarówno eleganckie, estetyczne jak i po prostu – sielankowe i przytulne.